fbpx

book hr banner 130x1000px

Kako doživjeti krštenje vatrom?

Sakramenti su izvori milosti, osobito Euharistija koja nas potapa, ili uranja u vatru Duha. U sirijskoj liturgiji vatra Duha uspoređuje se s „gorućom žeravom“, aludirajući na događaj kada prorok Izaija vidi serafa koji mu pruža goruću žeravu (Iz 6,6) Sveti oci, govoreći o Euharistiji, često kažu: „Vi konzumirate vatru“. U pretvorbi, polaganjem svećenikovih ruku i zazivom Duha Svetoga, Duh nam daje Isusa, jedemo i pijemo njegovo Tijelo i Krv, a u pričesti nam Isus daje svoga Duha. Odgovorivši: „Amen“, ponavljamo Marijine riječi u Nazaretu: „Da. Neka mi bude!“

Kod svete pričesti svećenik nam nosi vatru Duha Svetoga. „Vidim cijelu Crkvu u plamenu, kao u vatri“, govorila je sveta Katarina Sijenska. Svi smo u vatri kad slavimo Euharistiju!

U povijesti redovnika pustinjaka čita se o događaju kad je mladi monah imenom Lot došao k starijem monahu Josipu pa ga pitao: „U čemu se sastoji savršenstvo?“ Stari monah ustade na noge, podiže ruke prema Bogu slaveći ga, njegovi prsti postadoše kao zapaljene žeravice. Tada reče mladom pustinjaku: „Ako želiš postati savršen, treba da sav budeš vatra“. U kontekstu našega članka ove riječi znače: „Ako želiš biti savršen, treba da se krstiš u vatri!“ Dakle, najjednostavniji način krštenja vatrom su sakramenti koji su nam na dohvat ruke!

Što za vjernika znači krštenje vatrom?

Po krštenju u Duhu zadobili smo poseban odnos s Bogom. Naš se život promijenio. Očitovali su se mnogi darovi Duha, npr. dar jezika, slavljenja, proroštva. Mnogi su ušli u molitvene zajednice. Životi mnogih su se promijenili. Međutim, to vrlo često nije dovoljno.

Opasno je ako se na tome i zaustavimo smatrajući kako je to sve. Ima mnogo molitvenih karizmatskih zajednica koje slave Boga, okupljaju se, mole u jezicima, ali to se događa samo u okviru male skupine. Drugi od toga nemaju nikakve koristi. Tada postoji opasnost orijentiranja na samoga sebe, zajednicu i darove. Zaboravlja se Darovatelja i sve koji čekaju nas.

Krštenje vatrom posebna je milost nužna za evangelizaciju u sili i snazi Duha Svetoga. Kako bismo doživjeli krštenje vatrom, treba pročistiti i sažgati svijet koji se nalazi, ne izvan nas, nego u nama. To je proces koji počinje obraćenjem, kajanjem i krštenjem Duhom. Važan je stalan rad na povećanju kreposti i sve veća duhovna zrelost. Gospodin je u proroštvu rekao kako će oni koji su spremni, ići u vatri poput proroka Ilije.

Vatra Duha već je na zemlji i oni koji su spremni, bit će zahvaćeni njome.


fra Ivo Pavić: Razlika između krštenja u Duhu i krštenja vatrom l Što znači biti kršten vatrom? l Teolozi o krštenju vatrom l Krštenje Duhom Svetim i vatromOsobno iskustvo krštenja vatrom


Rhema br. 38 (lipanj/srpanj 2009.)