fbpx

book hr banner 130x1000px

Oči u oči s Papom

Jeste li kad razmišljali kako bi bilo susresti se s papom? Michelle Moran podijelila je s nama sjećanja na iznenadni poziv u Rim na posebnu privatnu audijenciju kod Pape

Na poziv australskog nacionalnog pododbora (NSC), boravila sam, početkom rujna, nekoliko dana u Sidneyju a onda sam krenula za Brisbane na skup voditeljâ na kojem sam bila glavna govornica. Međutim, stigavši onamo, primila sam elektronsku poštu iz Rima u kojoj je stajalo kako mi je papa Franjo dodijelio privatnu audijenciju 9. rujna u podne te da sam pozvana sve urediti kako bih se odazvala! U Australiji je već bio petak popodne te je preostalo svega nekoliko sati do početka skupa. I tako se moj uvod u prvu večer propovijedanja sastojao od niza mahnitih telefonskih poziva putničkim agencijama i pokušajâ promjene povratnoga leta. Glavni je problem bio u tome što je postojala vrlo mala mogućnost izbora među letovima. Stići u Rim na vrijeme za audijenciju bio je pravi izazov i izniman napor. Bog mi je bio dobar te smo gotovo u posljednji čas uspjeli rezervirati let za Rim koji mi je omogućavao obaviti što sam trebala u Australiji i stići u Rim u deset ujutro u ponedjeljak (kad letite natrag u Europu, dobivate na vremenu). Ljudi u Australiji bili su istinski uzbuđeni činjenicom da Papa meni, predstavnici CCR-a na svjetskoj razini, daje privatnu audijenciju gotovo na samome početku svoga pontifikata. U tome su vidjeli znak potpore Svetoga Oca Karizmatskoj obnovi. I tako su se pomolili sa mnom i poslali me na drugu stranu svijeta, obećavši kako će moj iznimno dug let u cijelosti popratiti molitvom.

Bogu hvala, njegovom sam milošću, nakon 28-satnog puta i nekoliko mijenjanja letova, uz zrakoplove koji nisu odveć kasnili, te uz rimski promet ponedjeljka ujutro koji nije bio odveć mahnit, stigla u Apostolsku palaču dvadeset minuta ranije. Ljudski govoreći, sasvim sigurno nisam izgledala, niti se osjećala najbolje, ali sam u sebi bila zahvalna Gospodinu što je sve to omogućio. Na audijenciji sam bila zajedno s Matteom Callisijem, predsjednikom Katoličkoga bratstva (Catholic Fraternity), organizacije sa sličnim statusom ICCRS-u, odgovorne za posluživanje brojnih zajednica karizmatskoga saveza (Charismatic covenant) diljem svijeta.

Razumije se kako je narav „privatne audijencije“ takva da razgovor nije za javnu objavu, te vam mogu opisati tek opće ozračje tridesetominutnog razgovora sa Svetim Ocem. Na puno je načina taj sastanak bio poprilično neformalan. Razgovarali smo kao prijatelji o prošlim vremenima kad smo bili s njime u Buenos Airesu, te se s dragošću prisjetio nekih od naših prvih sastanaka, nakon njegova „obraćenja“ na Karizmatsku obnovu. Kad sam mu rekla kako sam netom stigla iz Australije, pričao mi je o pokojnome biskupu Joe Grechu, s kojim se bio susreo na nekoliko CCR-ovih događaja u Argentini. Sveti je Otac naglasio potrebu za održavanjem dobrih odnosa i dijaloga s pentekostalnim vođama, osobito u Latinskoj Americi.


O. Raniero Cantalamessa, OFM, ponovno izabran za papinskog propovjednika

Podijelio je s nama nekoliko stvari o postojećim prilikama u Crkvi i još jednom ponovio potrebu za nastavkom kretanja u slobodi Duha Svetoga u svim područjima crkvena života. Rekao je kako je ponovno imenovao o. Raniera Cantalamessu za propovjednika Papinskoga doma. Rekla sam mu za peti ICCRS-ov Zavod za formaciju vodstva netom pokrenut u Rimu te je uputio svoje pozdrave posebice studentima iz Argentine. Imali smo priliku predstaviti mu nekolicinu naših budućih projekata, uz približavanje Zlatne obljetnice CCR-a. Veoma su ga ohrabrili planovi za treću međunarodnu Duhovnu obnovu za svećenike u Rimu 2015. te je iskazao želju pružiti nam pomoć i potporu. Dok smo se opraštali, među nama je vladalo ozračje velikog prijateljstva te sam gotovo imala osjećaj da nam kaže: „Znate gdje sam – zovite me ako nešto trebate“.


Sveti Otac ne samo što podupire Karizmatsku obnovu, već je i poznaje „iznutra“

Svima nam je poznato koliki je dar papa Franjo za našu Crkvu. Međutim, divno je znati da on ne samo podupire Karizmatsku obnovu, već je i poznaje „iznutra“, budući da je vidio plodove Obnove te i sâm bio njima blagoslovljen. Stoga se trebamo osjećati vrlo ohrabreni u ovome razdoblju Crkve i činiti sve što je u našoj moći kako bismo Karizmatskoj obnovi pomogli rasti u mudrosti te nastaviti svojim služenjem pridonositi Crkvi i svijetu.


VIDEO: Susret zajednica Obnove u Duhu Svetome sa Papom Franjom


Papa Franjo: „Pokreti su milost Duha Svetoga“

Papa Franjo ovoga je ljeta na povratnome letu sa Svjetskoga dana mladih s novinarima podijelio kako je isprva bio pomalo skeptičan prema Karizmatskoj obnovi: „Krajem sedamdesetih i u osamdesetima, nisam bio neki veliki ljubitelj Obnove. Običavao sam govoriti kako su njezini pripadnici svetu liturgiju pomiješali sa školom sambe. 'Obratio' sam se kad sam Obnovu bolje upoznao i uvidio dobro koje čini. U ovome trenutku života Crkve, pokreti su potrebni. Oni su milost Duha Svetoga te općenito čine veliko dobro za Crkvu. Cilj Karizmatske obnove nije tek vratiti pokojeg pentekostalca u krilo Crkve, već ona služi Crkvi i njezinoj obnovi.


Michelle Moran je predsjednica ICCRS-a (Međunarodne službe Katoličke karizmatske obnove iz Vatikana), te predsjednica Nacionalnog vijeća Katoličke karizmatske obnove u Engleskoj i Walesu. Godine 2007. papa Benedikt XVI. postavio ju je za članicu Papinskog vijeća za laike.



Sviđa ti se Rhema?